2017/08/15

Mity na temat picia wody

Mimo że nasza świadomość na temat zdrowego trybu życia bardzo wzrosła w ostatnich latach, w społeczeństwie wciąż pokutuje wiele mitów na temat ćwiczeń, odżywiania i nawadniania organizmu. Fałszywe przeświadczenia mogą doszczętnie zrujnować nam zdrowie, dlatego warto dochodzić prawdy. Poniżej obalamy mity na temat picia wody.
fot. Shutterstock
Codziennie musisz wypić dwa litry wody
To jedna z najczęściej powtarzanych, błędnych informacji na temat nawadniania organizmu. Okazuje się, że przeciętny Polak wypija około 80 butelek "kupnej" wody rocznie. Tymczasem dziesięć  lat temu liczba ta była połowę mniejsza, co wyraźnie pokazuje, jak głęboko zakorzenił  się w naszym kraju ten mit.
W rzeczywistości większość potrzebnej nam wody przyjmujemy razem z pożywieniem. Najwięcej tej substancji zawierają oczywiście owoce i warzywa - około 70-90%. Woda w dużej ilości znajduje się również w owocach morza, rybach i mięsie, ale nawet z pozoru "suche" produkty są w nią bogate. Dla przykładu - 30% zwyczajnego chleba to właśnie woda.
Nie należy również zapominać o wodzie przyjmowanej w napojach - kawie, herbacie czy sokach. Jeżeli zrobimy bilans przyjmowanych w ten sposób płynów, okazuje się, że nie ma potrzeby "na siłę" wypijać dwóch dodatkowych litrów wody.
Im więcej wody, tym lepiej
To kolejny mit związany bezpośrednio z poprzednim. Nie powinniśmy wypijać codziennie dwóch dodatkowych litrów wody właśnie dlatego, że jej nadmiar może nam zaszkodzić. Oczywiście jeżeli mamy wyjątkowo ciepły dzień bądź uprawiamy sport, zapotrzebowanie na płyny będzie większe. Wtedy jednak nasz organizm poinformuje nas o tym przy pomocy pragnienia.
Nigdy nie należy pić wody "na siłę" lub "na zapas". Może to spowodować zatrucie wodne, czyli stan nazywany inaczej przewodnieniem hipotonicznym. Wynika to faktu, że "rozcieńczamy" nasze płyny fizjologiczne, powodując tym samym spadek stężenia elektrolitów. W stanie ostrej hiponatremii może dojść nawet do powstania obrzęku mózgu.
Woda pomaga przy odchudzaniu i oczyszczaniu organizmu
Jeżeli jesteśmy na diecie i staramy się uważać na ilość spożywanych kalorii, zamiast słodzonego soku czy kawy latte, oczywiście lepiej wybrać czystą wodę. Natomiast nieprawdą jest, że zwiększenie ilości wypijanej wody pomoże nam w diecie, jeżeli jednocześnie nie rezygnujemy ze słodkich napojów. Niestety, woda nie ma cudownych odchudzających właściwości. Może spowodować uczucie napełnienia żołądka, jednak stan ten szybko minie.
Podobnie ma się sprawa z oczyszczaniem organizmu. Popularne w ostatnim czasie praktyki - różnego rodzaju diety oczyszczające z toksyn i głodówki - nie poprawiają stanu naszego organizmu. Jeżeli chcemy, aby nasze ciało było zdrowe, musimy uważać na dietę cały rok i ograniczyć ilość spożywanej "chemii". Trzy dni bez jedzenia, o wodzie mineralnej nie naprawią wieloletnich błędów żywieniowych.
Autor: Andrzej DębskiŹródło: Onet

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz