- powiedziała Mina Andreeva, rzecznik KE. Szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk, zapowiedział, że ustawa nie stoi w sprzeczności z prawem Unii Europejskiej, powołując się na ekspertyzy.Dziś zapytany w Radio Zet o to, czy Bruksela zdecyduje się zamrozić "ustawę prądową", Piotr Woźny, pełnomocnik Premiera RP ds. programu "Czyste powietrze", stwierdził, że "musimy się przygotować na procedurę kontrolną".
- Musimy się przygotować na to, że ta ustawa będzie niezwykle wnikliwie czytana przez Komisję Europejską, na zestaw pytań i procedurę kontrolnąZgodnie z nowymi przepisami akcyza na energię elektryczną zostaje zmniejszona z 20 do 5 zł za MWh, obniżona zostaje też o 95 proc. opłata przejściowa, płacona co miesiąc przez odbiorców energii elektrycznej w rachunkach. Opłaty przesyłowe i dystrybucyjne, płacone przez odbiorców, zostają zamrożone na poziomie z 31 grudnia 2018 r.
Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny ma zostać zasilony 80 proc. pieniędzy ze sprzedaży przez rząd w 2019 r. dodatkowych 55,8 mln uprawnień do emisji CO2. 1 mld z tego tytułu ma trafić do krajowego systemu zielonych inwestycji. Ma on dofinansowywać projekty nowych niskoemisyjnych źródeł energii, modernizację zmniejszającą jednostkowy wskaźnik emisyjności lub inwestycję w infrastrukturę dystrybucyjną.Źródło: Radio Zet, Twitter, niezalezna.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz