Jak pokonać objawy meteopatii?
Skaczące ciśnienie, brak słońca, zbyt wysoka lub niska temperatura czy silny wiatr – jeśli nagłe zmiany pogody wpływają na twoje samopoczucie, to znak, że jesteś meteopatą. Jednak dzięki prostym zabiegom można złagodzić dokuczliwe dolegliwości, takie jak ból głowy, rozdrażnienie czy trudności z koncentracją.
Bezsenność, bóle głowy, zmęczenie, rozdrażnienie, trudności z koncentracją – to typowe objawy meteopatii (meteoropatii). Czasem dochodzą bóle mięśni i stawów, pojawia się apatia. Niektórzy reagują na zmianę pogody jeszcze silniej – nasilają się dolegliwości reumatyczne, odzywają się u nich wrzody żołądka i dwunastnicy.
To wina wegetatywnego układu nerwowego – niezależnej i pracującej bez udziału naszej świadomości centrali, która steruje procesami życiowymi. Dba on o zachowanie wewnętrznej równowagi, niezależnie od tego, co się dzieje na zewnątrz. Układ ten musi zachować stałe warunki niezbędne do procesów życiowych. Bodźce pogodowe w pewien sposób go pobudzają. Jak sobie pomóc? Niestety, na meteopatię nie ma leków. Można łagodzić tylko jej objawy.
Jak łagodzić objawy meteopatii?
- Śledź komunikaty o sytuacji biometeorologicznej. Wtedy możesz z wyprzedzeniem zaplanować zajęcia tak, aby nie brać na siebie cięższych obowiązków w czasie zmian pogody.
- Zażywaj ruchu na świeżym powietrzu. Nie rezygnuj z wyjścia z domu nawet w brzydką pogodę. Staraj się ten czas spędzić aktywnie, bo wtedy organizm łatwiej przyzwyczaja się do zmian atmosferycznych.
- Wysypiaj się. Codziennie potrzebujesz 8 godzin snu. Dzięki temu nie będziesz mieć problemów z porannym wstaniem, a w ciągu dnia unikniesz uczucia senności.
- Pij ziółka. Na przykład kozłek lekarski uspokaja, podnosi koncentrację i sprawność umysłową. Natomiast melisa działa łagodząco (np. przy dolegliwościach żołądkowych), a szyszki chmielu ułatwiają zasypianie i łagodzą drażliwość.
- Sięgnij po preparaty bez recepty. Wypróbuj tabletki zalecane dla wrażliwych na zmianę pogody dostępne w aptekach z zawartością melisy, żeń-szenia czy kofeiny. Możesz przyjmować też lecytynę. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego,pomaga przy problemach z koncentracją i pamięcią. Dobry jest również magnez, który łagodzi drażliwość, stres, obniża pobudliwość, a także witaminy z grupy B – regulują działanie układu nerwowego, poprawiają pamięć, nastrój i szybkość reakcji.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz