2016/11/28

Wichury nad Bałtykiem. W Gdańsku morze zabrało 20 m plaży

Na całym wybrzeżu silnie wieje. Gigantyczne fale niszczą mola i zacumowane w marinach łodzie. Świnoujski wiatrak znalazł się pod wodą.
Duże fale szaleją na Zatoce Gdańskiej. Wieje tam z prędkością 100 km/h. Na otwartym morzu wiatr rozpędza się 130 km/h. Wieje z północy, dlatego na wybrzeżu jest bardzo niebezpiecznie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pogodowe trzeciego, najwyższego stopnia dla części wybrzeża.
Sztormowa aura występuje również we Władysławowie i Pucku, gdzie w niewielkich marinach zatopione zostały łódki.

- Przy tak silnym wietrze i bardzo nieregularnej fali łodzie zeszły pod wodę - powiedział Janusz Klimczuk z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pucku. 
Klimczuk stwierdził, że przyczyny zatonięć łodzi dopiero będą ustalane. Podejrzewa się działalność fal, warunki atmosferyczne lub uszkodzenie maszyn. Będzie można to ocenić dopiero, kiedy właściciele wyciągną jednostki na ląd.
Wzburzone morze naruszyło molo w Brzeźnie. Konstrukcja metalowa jest w stanie oprzeć się żywiołowi, ale dolne drewniane pomosty zostały już zniszczone. Przy wejściu na molo postawiono barierki. Obowiązuje całkowity zakaz wchodzenia.
W wyniku silnego wiatru kilka gospodarstw zostało odciętych od pądu. W związku ze sztormem doszło do kilku interwencji strażaków, związanych z połamanymi gałęziami, ale na szczęście nikt nie ucierpiał.

Potężny żywioł

Silny i porywisty wiatr szalejący na północy kraju w ciągu dnia może przybierać na sile. W Ustce wieje z prędkością 108 km/h. W Gdańsku morze wdziera się wgłąb lądu - zabrało już ok. 20 m plaży. Wielkie kontenerowce w porcie są dopychane przez holowniki do nabrzeży - relacjonował nasz reporter Maciej Cnota. Walka z żywiołem trwa na całym wybrzeżu.
Również na zachodnim wybrzeżu silnie wieje. Świnoujski wiatrak i plażę zalała woda.

Skąd ten wiatr?

Silny wiatr może łamać drzewa, zrywać linie energetyczne i uszkadzać dachy budynków.
- W ciągu najbliższej doby za sprawą niżu znad Rosji nad Bałtykiem utworzy się silny gradient baryczny. W związku z tym na Bałtyku wystąpi sztorm 10 w skali Beauforta. Porywy wiatru na Wybrzeżu mogą osiągać nawet 100 km/h. Na rzekach może wystąpić cofka. Wysokość poziomu wody może się podnieść o kilka metrów, co grozi podtopieniami i zalaniami - wyjaśnia przyczyny silnego wiatru Wojciech Raczyński, synoptyk TVN Meteo.

Wichura w oczach Reporterów 24

Reporterzy 24 znad morza chętnie przysyłają zdjęcia sztormowej aury. Na skrzynkę Kontaktu 24 otrzymujemy wiele zdjęć i filmów wzburzonego Bałtyku i szkód, jakie pozostawia po sobie dynamiczna aura. Czekamy na więcej materiałów. Wyślij je na Kontakt 24.
Zobacz relację Reporterów24:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz