2015/02/26

Odra atakuje: Odra już w woj. śląskim. Fala zachorowań na Odrę w Niemczech

Odra jest śmiertelnie niebezpieczną chorobę. W Niemczech, gdzie liczba zachorowań na odrę jest obecnie największa od dekady na tę chorobę zmarł właśnie półtoraroczny chłopczyk. Liczba zachorowań na odrę rośnie skokowo. Są jjuż przypadki odry w woj. śląskim. Sprawdź, jakie są objawy odry?                                                                                                                                                                                                            Fala zachorowań na odrę: W 2014 roku w województwie śląskim potwierdziliśmy 4 zachorowania na odrę, zaś rok wcześniej było ich aż pięćdziesiąt. Jednak ubiegłoroczne dane nie są, niestety, powodem do uspokojenia. Z problemem odry muszą sobie też radzić Wielka Brytania, Hiszpania, zaś w Stanach Zjednoczonych liczbę niezaszczepionych dzieci określa się nawet na 30 proc. Na tym tle sytuacja w Polsce jest znacznie lepsza. Dane są jedynie dowodem, że liczba zachorowań rośnie i maleje skokowo, zaś choroba cały czas jest groźna, a uchylając się od obowiązku szczepień możemy doprowadzić do powstania większych ognisk zapalnych - wyjaśnia dr Grzegorz Hudzik, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Z analizy dr. Hudzika, wynika że obecnie aż 2211 dzieci nie zostało zaszczepionych przeciwko różnym chorobom. - Wśród wymienianych powodów podawane są względy kulturowe, religijne, etniczne, ale jak widzę, aż co czwarty rodzic nie szczepi dzieci ulegając propagandzie ruchów antyszczepionkowych - dodaje dr Hudzik. Wrogiem numer 1 tych ruchów jest szczepionka przeciwko śwince, odrze i różyczce. To właśnie z podaniem tej szczepionki wiążą zachorowania na autyzm, co zostało zdementowane przez wiele autorytetów medycznych i naukowych. Cóż, zła sława szczepionki pozostała, a rodzice są nieświadomi jak poważne stwarzają zagrożenie dla dzieci rezygnując ze szczepienia. W Niemczech, gdzie liczba zachorowań na odrę jest obecnie największa od dekady na tę chorobę zmarł właśnie półtoraroczny chłopczyk. Z problemem odry muszą sobie też radzić Wielka Brytania, Hiszpania, zaś w Stanach Zjednoczonych liczbę niezaszczepionych dzieci określa się nawet na 30 proc. Na tym tle sytuacja w Polsce jest znacznie lepsza. 
       Odra to choroba zakaźna wieku dziecięcego, wywoływana przez Measles virus. Najczęściej na odrę chorują niemowlęta od 6. do 12. miesiąca życia (przed pierwszym szczepieniem), a także dzieci w wieku do 15 lat, którym nie podano dawek przypominających szczepionki. To dlatego co kilka lat wybuchaepidemia odry. Jakie są objawy odry? Leczenie odry. Jakie mogą być powikłania po odrze?

Odra u dzieci, dzięki szczepieniom odeszła w zapomnienie, ale teraz powracaOdra jest bardzo zaraźliwa - jeśli dziecko nie zostało zaszczepione, to prawie pewne jest, że na nią zachoruje, bo jeden chory może zarazić od 15 do 20 innych osób (gdy osoba chorująca na grypę może zarazić tylko jedną bądź trzy osoby). Wirus przenosi się głównie droga kropelkową. Odra jest najbardziej zaraźliwa pięć dni przed pojawieniem się wysypki oraz przez cztery dni od momentu jej wystąpienia.                                                                                                                                 

Odra u dzieci: objawy

Objawy odry u dzieci to:
  • gorączka
  • katar
  • ból gardła
  • kaszel - zazwyczaj męczący i suchy
  • zaczerwienienie oczu i światłowstręt
  • twarz chorego dziecka wygląda jak po długotrwałym płaczu.

Odra u dzieci: charakterystyczna wysypka

Wysypka w przypadku odry jest bardzo charakterystyczna: początkowo gruboplamista, zlewająca się w żywo-czerwone plamy z drobnymi grudkami o nieregularnych kształtach. Wysypka najpierw pojawia się za uszami, następnie na twarzy i szyi oraz na tułowiu, rękach i nogach. Śluzówka jamy ustnej jest zaczerwieniona. Po wystąpieniu wysypki (po około 4-5 dniach) gorączka spada i dziecko, choć nadal ma katar i kaszel, powoli wraca do zdrowia. Po kilku dniach wysypka staje się brunatna, po czym zaczyna się złuszczać. Część dzieci, zwłaszcza te z mniejszą odpornością, może dość ciężko przechodzić odrę (nawet z wysypką krwotoczną, drgawkami).


    

Odra u dzieci: leczenie

Leczenie odry jest wyłącznie objawowe. Nie ma leków przeciwwirusowych, które byłyby skuteczne w przypadku odry. Gorączkę u dziecka obniżamy lekami przeciwgorączkowymi, można podawać również leki przeciwkaszlowe. Dziecko powinno leżeć w łóżku (również przez kilka dni po ustąpieniu gorączki), w zaciemnionym pokoju, co złagodzi światłowstręt. Jeśli oczy dziecka są bardzo zaczerwienione, można je przemywać roztworem soli fizjologicznej. Pokój chorego dziecka powinien być często wietrzony.

Odra u dziecka: powikłania po odrze

Powikłania odry są bardzo groźne, mogą doprowadzić nawet do śmierci dziecka. Dziecko nie zaszczepione narażone jest na:
  • zapalenie płuc spowodowane nadkażeniem bakteryjnym
  • zapalenie ucha środkowego
  • zapalenie mięśnia sercowego
  • zapalenie mózgu (około 1 na 1000 zachorowań)
  • podostre stwardniające zapalenie mózgu
Szczególnie niebezpieczne jest podostre stwardniające zapalenie mózgu (LESS – łac. leukoencephalitis subacuta scleroticans), które rozwija się 7 -10 lat po przechorowaniy odry. Charakterystyczne dla tego powikłania jest wybitnie wysokie stężenie przeciwciał przeciw wirusowi, a także powaźne objawy neurologiczne w postaci zaburzeń mowy, upośledzenia psychicznego i postępujących niedowładów, które w krótkim czasie doprowadzają do stanu odmóżdżeniowego. W przypadku tego powikłania medycyna jest bezsilna, a rokowanie zawsze są złe.


Odra  u  dorosłych  może  być  grożna  a  rokownia  są  złe  .

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak to prawda i w ostatnim czasie dość dużo osób zachorowało na tą chorobę. Jednak gdy pojawią się pierwsze objawy odry https://apteline.pl/artykuly/jakie-sa-objawy-odry-i-jak-sie-przed-nia-chronic/ to trzeba jak najszybciej reagować i można dość szybko się z niej wyleczyć.

    OdpowiedzUsuń