2015/02/26

rośnie liczba niedzwiedzi


Rośnie liczba niedźwiedzi w Polsce. Leśnicy przygotowali dla nich nowe sady w Bieszczadach

Rośnie liczba niedźwiedzi w Polsce. Leśnicy przygotowali dla nich nowe sady w Bieszczadach
Foto: Carl Chapman / commons.wikimedia.orgPolskie niedźwiedzie mieszkają głównie w Bieszczadach

W ciągu ostatnich 40 lat liczba niedźwiedzi w Polsce wzrosła ponad sześciokrotnie. By nie zaczęły podchodzić zbyt blisko ludzkich siedzib polscy leśnicy, wspólnie z WWF, rozpoczęli akcję odnawiania sadów w Bieszczadach - dzięki temu zwierzęta będą miały dość pożywienia na swoich naturalnych terytoriach.

W Bieszczadach, w nadleśnictwach Cisna, Komańcza, Lutowiska i Stuposiany, leśnicy zinwentaryzowali i odnowili w starych, międzyleśnych sadach ponad trzy tysiące drzew owocowych; zasadzili też ok. 600 jabłoni i gruszy. Ich owoce są pokarmem m.in. dla niedźwiedzi.
- Wraz z WWF Polska akcję rozpoczęliśmy w 2009 r. Odnawianie sadów polega na przycinaniu starych gałęzi, odkrzaczaniu i odsłanianiu drzew owocowych; dzięki tym zabiegom drzewa rodzą więcej owoców. Owoce stanowią cenny pokarm głównie dla niedźwiedzi, choć nie tylko. Jabłka i gruszki to także przysmak dzików oraz jeleni – powiedział Mateusz Świerczyński z nadleśnictwa Cisna.
Podkreślił, że "zapewniany w ten sposób pokarm przeciwdziała zjawisku synatropizacji niedźwiedzi, czyli zaniku instynktownego strachu i skłonności do przebywania w pobliżu ludzi, w celu łatwego zdobycia pożywienia".
Odnawiane sady znajdują się w terenie trudno dostępnym dla ludzi i z dala od ich siedzib. W Bieszczadach zdziczałe sady, lub ich fragmenty są pozostałościami po wyludnionych po drugiej wojnie światowej wsiach.


Licz a niedźwiedzi na Podkarpaciu w ciągu ostatnich 40 lat wzrosła ponad sześciokrotnie. Żyjąca tam największa w Polsce populacja tych zwierząt nadal zachowuje się zgodnie z pierwotnymi instynktami; unikają ludzi, choć lubią spacerować leśnymi drogami.
Według szacunków Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, obecnie w południowo - wschodniej Polsce, głównie w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i na Pogórzu Przemyskim bytuje ok. 150 tych drapieżników; prawie 90 proc. polskiej populacji.
Niedźwiedzie są wszystkożerne; dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg, żyją do 50 lat. Zaliczają się do najbardziej niebezpiecznych drapieżników w Europie.

  • 0
  • drukuj

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Pozostałe informacje



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz