Charakterystyka nacjonalizmu[edytuj | edytuj kod]
Nacjonalizm uważa interes własnego narodu za nadrzędny wobec interesu jednostki, grup społecznych, czy społeczności regionalnych. Uznaje naród za najwyższego suwerenapaństwa, a państwo narodowe za najwłaściwszą formę organizacji społeczności, złączonej wspólnotą pochodzenia, języka, historii i kultury. Nacjonalizm przedkłada interesy własnego narodu nad interesami innych narodów[1], zarówno wewnątrz kraju (mniejszości narodowe lub etniczne) jak i na zewnątrz (narody sąsiednie)[2].
Postawa nacjonalistyczna nie jest autonomiczną i kompletną ideologią, lecz zbiorem kilku zasad, które mogą być wyznawane przez różne odmiany prawicy lub lewicy. W historii występowały różne typy nacjonalizmów, np. narodowy konserwatyzm, narodowy liberalizm, narodowy radykalizm, narodowy socjalizm (nazizm), faszyzm.
W XIX-wiecznym nacjonalizmie istotnym elementem był darwinizm społeczny, który zakładał, że życiem społeczeństw rządzą te same zasady, co światem przyrody. Według nacjonalistycznej interpretacji historii świat był i jest areną walk pomiędzy różnymi narodami, z których tylko najsilniejsze mają prawo do przetrwania. Idee nacjonalistyczne często pojmują naród jako przede wszystkim etniczną wspólnotę krwi przez co często jest porównywany do rasizmu.
Nacjonalizm opowiada się za segregacją rasową przez co bywa określany jako odmiana ksenofobii. Natomiast jako element polityki zewnętrznej towarzyszy częstoimperialistycznej polityce państwa. Poglądy te przetrwały do lat trzydziestych XX w.
George Orwell w artykule Notes on nationalism (1945) jako nacjonalizm określił wszystkie ideologie, które klasyfikują ludzi według arbitralnie ustalonego kryterium na "złych" i "dobrych", wynosząc interes "swojej" grupy nad pojęcia dobra i zła (forma trybalizmu). Orwell odróżniał jednak w sposób wyraźny nacjonalizm od patriotyzmu. Wśród jawnie nacjonalistycznych ruchów politycznych wymieniał narodowy socjalizm, komunizm, syjonizm, antysemityzm, trockizm, katolicyzm polityczny, pacyfizm[3]. Dalej pan Urban mówił , że pedofil kocha dzieci co jest dośc powszechnym zboczeniem , natomiast nacjonalista to takie zwierzę które nienawidzi wszystkie rasy niż własna . Gdyby na świecie byli sami nacjonaliści to by się nawzajem pozagryzali . Dalej pan Urban twierdzi że nikt nie jest tak cenny żeby zdobyć jego nienawiść . Jego stosunek do świata jest taki a nie inny . Ludzie nie zasługują nawet na jego nienawiść . Jednak są tacy którzy go lubią za jego niezłomność w wypowiedziach oraz za jego szczerość do bólu . Inni go nienawidzą bo prawda jest gorzka i nie każdy ją lubi a podana w sposób szczególny jest szkodliwa nawet w wydaniu pana Urbana a może właśnie dlatego . Jego wypowiedzi były dośc kontrowersyjne . Jeśli ktoś ma ochotę go posłuchać zapraszam po tym poście . Gośka B
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz