20 życiowych paradoksów
Z punktu widzenia logiki wydają się niemożliwe, jednak wielu z tym paradoksów zapewne doświadczyliście we własnym życiu. Oto kilka porad jak żyć w świecie pełnym sprzeczności.
1. Najlepsze rzeczy w życiu są za darmo
Ten frazes chyba wszyscy słyszeliśmy, przeważnie w naszym życiu musimy płacić za rzeczy wartościowe, to jednak fakt, że tego, co daje nam największą satysfakcję w życiu nie można kupić za żadne pieniądze. Najważniejsze rzeczy są dostępne za darmo, kwestia jest taka, czy jesteś na tyle mądry żeby je znaleźć.
Rada: nie daj się wciągnąć w pogoń za rzeczami materialnymi.
2. Im więcej możliwości wyboru, tym bardziej jesteś sparaliżowany
Współcześnie wydaje nam się, że mając wszystko w zasięgu ręki czynimy nasze życie łatwiejszym. I z pewnością w wielu sytuacjach tak się dzieje, jednak mając więcej opcji wyboru, stajemy się coraz bardziej niezdecydowani i zagubieni.
Rada: nie zadręczaj się myśleniem „co by było gdyby…”, podejmuj te decyzje, które uważasz za najlepsze.
3. Przestań szukać szczęścia
Problem często określany jako paradoks hedonizmu mówi, że częściej doświadczamy uczucia szczęścia, gdy wcale go nie szukamy. Szczęście nie jest miejscem, które możemy po prostu odnaleźć, jest stanem umysłu, który jest ulotny.
Rada: poczekaj aż szczęście przyjdzie do ciebie samo, wtedy kiedy będziesz gotowy.
4. Najlepsze pomysły przychodzą do głowy, gdy myślimy o czymś zupełnie innym
Wynalazca Philo T. Farnsworth ponoć wpadł na pomysł telewizji podczas orania w polu ziemniaków – scenariusze genialnych pomysłów są zawsze do siebie podobne. Wielkie umysły potrafią myśleć abstrakcyjnie i łączyć pozornie nie związane ze sobą fakty.
Rada: jeśli czujesz się kompletnie wyzuty z pomysłów, spróbuj zacząć robić coś zupełnie innego.
5. To co mamy, doceniamy dopiero gdy to stracimy
To niestety powszechna tendencja – często prawdziwą wartość rzeczy dostrzegamy dopiero po stracie. Wartość dachu dostrzeżesz dopiero w momencie, gdy ten zawali ci się on na głowę. Trudno jest doceniać rzeczy codzienne, gdyż nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić życia bez nich.
Rada: świadoma obserwacja swojego życia jest najlepszym sposobem aby zostać pokornym i wdzięcznym.
6. I więcej zajęć podejmujemy, tym mniej w rzeczywistości robimy
To wręcz zawstydzające ale badania naukowe dowodzą, że w zasadzie multitasking u ludzi nie istnieje. Nasz mózg w rzeczywistości może skupić się tylko na jednej rzeczy w danym momencie, często biorąc na siebie więcej zadań wykonujesz je w rzeczywistości gorzej.
Rada: skup się na tej jednej najważniejszej (w danym momencie) rzeczy.
7. Dostajesz to co dajesz
Będąc hojnym przyciągasz hojność innych osób względem siebie. Osoby samolubne i chciwe są odpychające. Życzliwość zarówno jak egoizm nie pozostaną niezauważone przez innych.
Rada: bądź hojny – dawaj ludziom co masz bez zamartwiania sie o to, co dostaniesz w zamian.
8. Im bardziej starasz się kontrolować sytuacje, tym mniej kontroli masz nad rzeczywistością
Zapewne większość z was miała kiedyś sytuację, w której próbując wywrzeć na czymś większą kontrolę kompletnie ją traciliśmy. Większość rzeczy w naszym życiu dzieje się spontaniczni. Próbując coraz bardziej opanować sytuację tylko pogorszasz ją, a jedyne nad czym tak naprawdę masz kontrolę to nad sobą samym.
Rada: najlepszym sposobem na poradzenie sobie z rzeczywistością jest zaakceptowanie postępujących zmian i umiejętne dostosowywanie się do nich.
9. Rzeczy, które nas najbardziej wzruszają nie istnieją
W filozofii ta sytuacja nazywana jest paradoksem fikcji, ludzkość zawsze miała tendencję do wzruszania się poprzez sztukę, literaturę oraz fantastyczne opowieści. Możemy być inspirowani przez nieistniejące postaci, wzruszani przez historie, które nigdy nie miały miejsca.
Rada: fikcja ma moc zmiany rzeczywistości – dlatego sięgnij po książkę!
10. Osoby szalone są bardziej logiczne
Badania wykazują, że osoby chore psychicznie niejednokrotnie mogą być bardziej racjonalne niż tzw. „zdrowi obywatele”. Osoby chore na schizofrenię osiągały lepsze wyniki w rozwiazywaniu zagadek logicznych niż osoby zdrowe.
Rada: nigdy nie oceniaj kogoś zbyt nisko tylko dlatego, że jest inny.
11. Im dłużej spisz, tym bardziej zmęczony się obudzisz
Jak to się dzieje, że niektórzy z nas śpią po 5 godzin i budzą się rześcy, a inni nawet po 10 godzinach są zmęczeni? To powszechny problem osób, które mało śpią w ciągu tygodnia po to, by w weekend porządnie odespać. Problem pojawia się ponieważ zaburzasz rytm pracy swojego serca.
Rada: przyjęcie stałych godzin pobudki pozwoli ci czuć się lepiej po przebudzeniu.
12. Możemy się zmienić tylko jeśli zaakceptujemy to, jacy jesteśmy
„Największym paradoksem jest to, że mogę się zmienić dopiero gdy w końcu zaakceptuję to, jaki jestem” – Carl Rogers.
Marnując czas na wmawianie sobie nienawiści wobec samego siebie zużywasz energię, którą możesz poświecić na zmianę.
Marnując czas na wmawianie sobie nienawiści wobec samego siebie zużywasz energię, którą możesz poświecić na zmianę.
Rada: zaakceptuj siebie ale też ciężko pracuj nad sobą, zmiana przyjdzie sama.
13. Im bardziej uciekasz przed swoimi problemami tym szybciej cię one dopadną
Możesz uciekać, zwiedzać świat lub podróżować z plecakiem przez całą Europę jednak jeśli podróż jest ucieczką przed problemami skończysz rozczarowany. Większość problemów wynika nie z tego gdzie jesteśmy, tylko z tego jacy jesteśmy. Przemieszczając się zabierasz po prostu swój „bagaż” ze sobą.
Rada: zmierz się ze swoimi problemami zanim urosną w siłę.
14. Instytucje edukacji społecznej uczą nas przede wszystkim podważać te instytucje
„Paradoksem edukacji jest to, że czyniąc ludzi świadomymi uczą nas podważać społeczeństwo, w którym byliśmy edukowani” – James Baldwin.
Potrzebujemy nauczycieli, jednak wiele instytucji przekazuje nam wiedzę na temat rzeczywistości powodując, że chcemy jej zmiany.
Potrzebujemy nauczycieli, jednak wiele instytucji przekazuje nam wiedzę na temat rzeczywistości powodując, że chcemy jej zmiany.
Rada: ucz się jak najwięcej od innych ale myśl samodzielnie.
15. Jedząc mniej wcale nie schudniesz
Jeśli cierpisz na nadwagę i walczysz z nią poprzez drastyczne ograniczanie posiłków w ciągu dnia, możesz rozumieć na czym polega ten problem. Niedojadanie może zwolnić twój metabolizm co oznacz dostarczenie mniejszej ilości energii i mniejsze spalanie tłuszczu. Możesz jeść kilka posiłków dziennie najważniejsze jednak by były zdrowe i zbalansowane.
Rada: jedz zdrowo.
16. Jeśli chcesz dojechać do swojego celu szybciej – nie jedź główną drogą
Nazwany od nazwiska naukowca, który go odkrył „paradoks Braessa” odnosi się do sytuacji, gdy miasta postanawiają zamknąć główne ulice ruchu samochodowego. Wydaje się, że pogorszy to sytuację na drodze jednak dzieje się zupełnie odwrotnie. Braessa zauważył, że dodanie kolejnej atrakcyjnej trasy samochodowej może w efekcie wydłużyć czas dojazdu do celu, prawdopodobnie dlatego, że wszyscy uczestnicy ruchu będą chcieli z niej skorzystać.
Rada: wybieraj nie te najszybsze drogi – często mogą być najwolniejszymi w mieście.
17. Jeśli chcesz znaleźć miłość przestań jej szukać
„Weszłam do kawiarni czując, że zaraz spotkam moją wielką miłość i faktycznie ona tam była!” spotkaliście kiedyś kogoś, kto powiedziałby coś takiego? Wątpię, na najwspanialszych ludzi w naszym życiu wpadamy przypadkiem. Dlatego będąc samotnym lepiej jest być cierpliwym niż desperacko szukać.
Rada: bądź sobą, rób to co zwykle, a odpowiednia osoba sama się pojawi.
18. Im bardziej jesteś zniecierpliwiony tym dłużej upływa czas
To sytuacja gdy z utęsknieniem wyczekujesz na wybicie zegara czy dźwięk dzwonka. To jednak tylko nasza percepcja, która powoduje, że będąc bardziej świadomymi upływającego czasu, odczuwamy go jako dłuższy. Czas leci jak szalony gdy się świetnie bawisz lub spędzasz go w przyjemny sposób, a to dlatego, że tak dużo o nim wtedy nie myślisz.
Rada: staraj się jak najwięcej wynieść z robienia rzeczy, których nie lubisz, to zwyczajnie sprawi, że będą one ci upływasz szybciej.
19. Ludzie, którzy najwięcej gadają mówią najmniej
Często wydaje ci się, że gaduły mają w rzeczywistości mało do powiedzenia? Wypełniona frazesami wypowiedz często może okazywać się kompletnie bez sensu, tymczasem osoby, które ograniczają się ze słowami są w stanie być usłyszane za sprawą mocy tego co mówią.
Rada: mów tak by być zrozumianym, a nie by zrobić na kimś warzenie.
20. Efekt kota spadającego na cztery łapy
Założenie: kromka posmarowana masłem zawsze spada posmarowaną stroną na podłogę (jest to udowodnione naukowo), za to koty są znane z umiejętności spadania na cztery łapy. Powstaje więc pytanie: co się stanie jeśli posmarowaną kanapkę umieścimy na grzbiecie kota. Niektórzy twierdzą, że kot tuż przed upadkiem obróci się na plecy, jednak nikt nie chce narażać zdrowia zwierzęcia by to sprawdzić.