2015/06/30


Michał Zieliński

30-06-2015 , ostatnia aktualizacja 29-06-2015 23:36
ZOBACZ ZDJĘCIA »wybory samorząd urna głosy
 fot. Darek Delmanowicz  /  źródło: PAP
Co zwolennicy PO i PiS sądzą o referendalnych pytania? Ilu Polaków popiera JOW-y? Czy frekwencja we wrześniowym głosowaniu przekroczy 50 proc.? Analizujemy sondaże dotyczące zarządzonego przez prezydenta referendum.
6 września Polacy odpowiedzą na trzy referendalne pytania: czy są za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu; czy są za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa i czy są za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika. Jaki stosunek mają do tych kwestii Polacy w świetle sondaży?
Jak dotąd zaprezentowano w mediach wyniki trzech badań dotyczących referendum: telefoniczny IBRIS dla „Rzeczpospolitej” (22-23 maja), telefoniczny TNS Polska dla „Wiadomości” (8-9 czerwca) oraz zrealizowany metodą wywiadów bezpośrednich CBOS (11-17 czerwca). O ile między sondażowniami występują spore różnice w poparciu dla partii, o tyle rezultaty referendalnych badań są wyjątkowo zgodne.
Największym uznaniem Polaków cieszy się postulat zmian w prawie podatkowym, zakładający rozpatrywanie wątpliwości na korzyść podatnika. Za takim rozwiązaniem opowiada się od 82 proc. (CBOS) do 88-90 proc. (IBRIS/TNS) ankietowanych.
Olbrzymia zbieżność między sondażowniami występuje w przypadku pytania o finansowanie partii z budżetu państwa. 73-75 proc. pytanych przez CBOS, TNS i IBRIS zamierza zagłosować za likwidacją dotacji budżetowych dla partii.
Relatywnie najmniejsze poparcie budzi pomysł wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych, choć i tu zdecydowana większość Polaków chce głosować na „tak”. JOW-y w sondażu CBOS popiera obecnie 54 proc. badanych, a w pomiarach TNS i IBRIS nawet 60-61 proc.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz