2017/07/03

Skandal w szpitalu. Upychają ciała zmarłych, kładą wśród śmieci

Bulwersujące praktyki w prosektorium w szpitalu przy ul. Lutyckiej w Poznaniu. Jak donoszą oburzeni pracownicy, nie ma tam wystarczającej liczby miejsc do przechowywania ciał zmarłych. - Układamy ciało na ciele, na podłodze i w magazynie elektryków - mówią "Gazecie Wyborczej" oburzeni pracownicy lecznicy.


Jak donosi "Gazeta Wyborcza", w szpitalu przy ulicy Lutyckiej w Poznaniu nie ma wystarczającej liczby miejsc do przechowywania ciał zmarłych pacjentów. W prosektorium w placówce działa tylko jedna komora chłodnicza, która pomieścić może zaledwie sześć ciał. To zdecydowanie za mało jak na tak duży szpital (mieści się tam ok. 600 łóżek).Pracownicy są oburzeni tym, jak traktuje się tam ciała zmarłych. Gdy komora chłodnicza jest już wypełniona, ciała w najlepszym przypadku układa się na wózkach w dwóch innych pomieszczeniach w podziemiach szpitala. Ale i to często nie wystarcza.
- Bywa, że zwłoki muszą leżeć jedne na drugich. Bywa też, że z braku miejsca trzeba je zwozić do sąsiedniego magazynu elektryków. Zmarli leżą tu wśród kartonów, skrzynek i śmieci - mówią „Wyborczej” zbulwersowani pracownicy szpitala.
Przypominają też krytyczną sytuację z Nowego Roku sprzed czterech lat, kiedy to szpital musiał pomieścić aż 27 ciał zmarłych. - Z braku miejsca musieliśmy kłaść zwłoki na podłodze albo w kopułach, które służą do przykrywania zmarłych podczas transportu. To było coś wstrząsającego - opowiadają pracownicy.
Problemem w szpitalu przy Lutyckiej jest jednak nie tylko brak miejsca w prosektorium. W placówce jest też zbyt mało wózków do przewożenia zwłok, dlatego często ciała są przewożone do kostnicy na zwykłych wózkach służących na co dzień do przewożenia chorych. - Jeśli nie możemy znaleźć wolnego wózka, a zmarły jest szczupły, to łapie się worek, w którym jest zamknięty i znosi go w tym worku do przechowalni zwłok - mówią pracownicy szpitala.
Alarmują też, że zwłoki przechowywane są w zbyt wysokich temperaturach - tylko dwa z trzech pomieszczeń mają system chłodzenia, który nie działa w pełni sprawnie. - Przechowywanie zwłok w temperaturze pokojowej powoduje, iż w ciągu kilkudziesięciu godzin od zgonu dochodzi do zmian gnilnych, uwalnia się nieprzyjemny zapach i może dojść do zagrożenie epidemicznego. Tymczasem zwłoki leżą w szpitalu po kilka dni. Wielokrotnie alarmowaliśmy o tym dyrekcję szpitala. Ostatni raz w marcu. Wtedy dyrekcja zleciła inspekcję - zaznaczają informatorzy "Wyborczej".
Karol Chojnacki, zastępca dyrektora ds. lecznictwa przy ul. Lutyckiej, taki stan rzeczy tłumaczy brakiem pieniędzy na remont pomieszczeń do przechowywania zwłok. - Mamy świadomość, że zmiany są konieczne i pilne. Wprowadzamy je. Urząd Marszałkowski przekazał nam właśnie na remont 198 tys. zł. Rozpisujemy przetarg. Zamierzamy kupić nie tylko nowoczesne chłodnie, ale też wózki do transportu zmarłych. Wszystkie pomieszczenia do przechowywania zwłok przejdą generalną modernizację. Niewykluczone też, że zmienimy ich lokalizację - mówi.
Tymczasem poznański sanepid zapowiedział kontrolę w placówce. Inspektorzy sprawdzą m.in. czy ciała były przechowywane z zachowaniem godności należnej osobie zmarłej i czy nie doszło do zagrożenia epidemiologicznego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz