2017/07/11

Włosi nie chcą już imigrantów******** " A to dlaczego ?? Przecież to takie biedne chłopaki "

Znalezione obrazy dla zapytania Włosi nie chcą już imigrantów*Dodano: 10.07.2017 [21:08]

foto: Ggia/creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en
Władze Włoch domagają się zmiany charakteru unijnej misji Tryton na Morzu Śródziemnym. Domagają się uchylenia podstawowej zasady misji, polegającej na morskim patrolowaniu granic UE i zarazem ratowaniu migrantów. Podczas spotkania z agencją UE ds. granic Frontex chcą zagrozić wyjściem z porozumienia w sprawie tej operacji - informują w przeddzień spotkania włoskie media.

MSW w Rzymie zwróciło się o pilne spotkanie z dyrekcją Frontexu w celu renegocjacji porozumienia z 2014 roku i uchylenia podstawowej reguły zgodnie z którą wszyscy uratowani migranci trafiają do Włoch, głównie na Sycylię.

To na stronie włoskiej spoczywa obowiązek zajęcia się nimi i umieszczenia w ośrodkach. Te zaś są przepełnione.

„Nie możemy pozwolić na to, aby bierność Europy sprawiła, że nasz kraj pójdzie na dno” - powiedział minister spraw wewnętrznych Marco Minniti przed warszawską naradą. Dziennik „Corriere della Sera”, który przytoczył jego wypowiedź, podkreśla, że szef resortu ma świadomość tego, iż negocjacje w sprawie przyszłości Trytona nie będą łatwe.

Mediolańska gazeta zauważa, że unijna misja zamieniła się w „bumerang” dla Włoch, które teraz, w obliczu nasilonego napływu migracyjnego, są zmuszone grozić wycofaniem swej gotowości udostępnienia portów dla statków zabierających uratowanych migrantów, by wymóc zmianę reguł.

Według “Corriere della Sera” strona włoska przedstawi przedstawicielom krajów UE, które uczestniczą w operacji Frontexu, kilka opcji rozwiązania obecnej patowej w jej ocenie sytuacji.

Jedna z nich przewiduje, że państwa finansujące organizacje pozarządowe, których statki patrolują wody między Włochami a wybrzeżem Afryki, będą miały też obowiązek przyjęcia migrantów po zakończeniu ich rejestracji. W tym przypadku uruchomiony zostałby system transportu lotniczego migrantów z włoskich wybrzeży do kraju, którego banderę ma statek, jaki zabrał ich z morza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz