2015/04/29

Rosyjskie służby hulają w „teoretycznym państwie”. Potwierdza to nawet ABW

Rosyjskie służby hulają w „teoretycznym państwie”. Potwierdza to nawet ABW - niezalezna.pl
foto: mil.ru
Opublikowany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego raport z działalności w 2014 r. potwierdza doniesienia mediów Strefy Wolnego Słowa – poziom aktywności rosyjskich służb wywiadowczych w Polsce utrzymywał się w minionym roku na wysokim poziomie. Poza tym, agenci Putina wykorzystywali do swoich celów obywateli RP reprezentujących prorosyjską postawę – w niektórych przypadkach opłacając ich. Działania rosyjskich służb były też realizowane przy wykorzystaniu internetu.

„Gazeta Polska”, „Gazeta Polska Codziennie” oraz portal niezalezna.pl wielokrotnie w minionym roku poruszały temat rosyjskiej agentury i służb w Polsce. Co więcej, media, dziennikarze i środowiska skupione wokół Strefy Wolnego Słowa same niejednokrotnie doświadczyły ataków i prób zastraszania ze strony osób działających na rzecz służb Federacji Rosyjskiej. Teraz nasze informacjie potwierdza w swoim opracowaniu również Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Poniżej przedstawiamy fragment raportu ABW, dotyczący bezpieczeństwa wewnętrznego Polski i ustaleń polskiego kontrwywiadu:

W wyniku działań operacyjno-rozpoznawczych realizowanych w 2014 r. kontrwywiad Agencji BezpieczeństwaWewnętrznego potwierdził utrzymywanie się wysokiego poziomu aktywności rosyjskich służb wywiadowczych na kierunku polskim. Przedsięwzięcia tych służb były uwarunkowane m.in. konfliktem na Ukrainie i zostały podporządkowane strategii propagandowej władz na Kremlu. Charakteryzowały się one wykorzystywaniem różnorodnych metod pracy. Ukierunkowane były m.in. na dyskredytację stanowiska Polski i innych państw członkowskich NATO w kwestii kryzysu ukraińskiego, a także na akcentowanie polsko-ukraińskich skomplikowanych doświadczeń historycznych w celu wywoływania antagonizmów pomiędzy społeczeństwami obu tych krajów.

Innym ważnym elementem rosyjskiej aktywności było uwypuklanie i niekiedy także kreowanie podziałów wśród państw UE oraz NATO. Eksponowano wszelkie antyunijne i antyamerykańskie wypowiedzi, zwłaszcza eurosceptycznych polityków z poszczególnych państw członkowskich oraz głosy krytykujące możliwość zaostrzania polityki wobec FR, w tym nakładania kolejnych sankcji. Do realizacji tego typu przedsięwzięć Rosjanie wykorzystywali zarówno rosyjskie media, jak i obywateli RP reprezentujących prorosyjską postawę i w niektórych przypadkach opłacanych przez instytucje Federacji Rosyjskiej. Miały one wielopłaszczyznowy charakter i były realizowane m.in. przy wykorzystaniu internetu.



Przejawem rosyjskiej aktywności była działalność na terytorium naszego kraju obywateli FR, którzy posiadając rozbudowane kontakty wśród przedstawicieli polskiej klasy politycznej, a także w strukturach UE, starali się wykorzystywać je do sondowania opinii w sprawach kluczowych z punktu widzenia rosyjskich interesów. Ponadto Rosjanie wraz z wybuchem konfliktu na Ukrainie aktywnie zaangażowali się w działania wspierające przedsięwzięcia inspiracyjno-propagandowe. Uczestniczyli w projektach kreujących jednoznacznie pozytywny wizerunek Rosji, a zarazem ukazujących w negatywnym świetle oponentów polityki Kremla. ABW obserwowała przy tym zjawisko zwiększonych wysiłków ze strony różnych instytucji FR na rzecz konsolidacji i aktywizacji w naszym kraju środowisk prorosyjskich.

Rosyjskie służby specjalne realizując w 2014 r. działania na kierunku polskim aktywnie zabiegały o informacje z zakresu:
wywiadu politycznego, gospodarczego i naukowo-technicznego,
danych pozwalających na dotarcie do osób dysponujących wiedzą istotną z punktu widzenia interesów politycznych oraz bezpieczeństwa RP.

Służby FR realizowały także działania o charakterze lobbingowym na rzecz rosyjskich podmiotów funkcjonujących na polskim rynku. Rosyjski wywiad wykorzystywał przy tym nowoczesne rozwiązania techniczne i teleinformatyczne, które służą do pozyskiwania informacji oraz prowadzenia łączności wywiadowczej.

W wyniku złożonych działań operacyjnych zrealizowanych w 2014 r. ABW ustaliła i zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa obywatela RP narodowości rosyjskiej (posiada on równocześnie obywatelstwo FR), który jest podejrzewany o współpracę z wywiadem wojskowym Federacji Rosyjskiej ─ GRU. W październiku 2014 r. uznano również za persona non grata dwóch rosyjskich dyplomatów, którzy prowadzili działania niezgodne ze statusem dyplomatycznym.

W ubiegłym roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego pogłębiła wiedzę na temat potencjału i metod pracy służb specjalnych Białorusi, dla których kierunek polski pozostaje jednym z priorytetowych. Efektem przedsięwzięć ABW zrealizowanych w minionym roku było zatrzymanie i aresztowanie obywatela Białorusi, któremu Prokuratura Apelacyjna w Warszawie przedstawiła zarzut prowadzenia działalności wywiadowczej przeciwko RP, a także wydalenie z terytorium naszego kraju attaché wojskowego ambasady Białorusi w Polsce, ustalonego oficera białoruskich służb specjalnych.

W ubiegłym roku Kontrwywiad ABW identyfikował stałe zainteresowanie obcych służb wywiadowczych polskim sektorem energetycznym, w tym m.in. perspektywami jego dalszego rozwoju.

W wyniku rozpoznania przedsięwzięć podejmowanych na terytorium RP przez obce służby wywiadowcze, w ubiegłym roku wszczęto 4 śledztwa w związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa szpiegostwa stypizowanego w art. 130 kk i 132 kk. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadziła ogółem 5 postępowań przygotowawczych o tym charakterze  .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz