2017/07/03

5,5 mld zł więcej na pacjentów

Dodano: 03.07.2017 [09:51]
5,5 mld zł więcej na pacjentów - niezalezna.pl
foto: publicdomainpictures.net
Leczenie szpitalne, opieka długoterminowa oraz świadczenia rehabilitacyjne – w tych obszarach w przyszłym roku zastrzyk finansowy będzie największy. Łącznie budżet NFZ na 2018 r. będzie wynosić 77,5 mld zł – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Projekt wydatków NFZ na 2018 r., do jakiego dotarł dziennik, to być może już "jeden z ostatnich takich planów. Resort zdrowia pracuje bowiem nad likwidacją funduszu, chociaż Jarosław Kaczyński, prezes PiS zapowiedział, że to projekt do realizacji na kolejną kadencję" – czytamy w artykule.

Przyszły rok zapowiada się w świetle tego projektu lepiej dla pacjentów. „Do kasy NFZ dzięki wyższej ściągalności składki zdrowotnej ma wpłynąć o ponad 5,5 mld zł więcej. To o 1,7 mld zł więcej niż zakładano na ten rok" – wskazuje dziennik.

Nominalnie najwięcej pieniędzy trafi do dwóch województw – mazowieckiego i śląskiego.

Wzrost będzie najbardziej zauważalny w przypadku finansowania szpitali – wzrośnie ono o prawie 15 proc. „Na dalszych miejscach, jeśli chodzi o tempo nakładów, znajdą się opieka długoterminowa oraz rehabilitacja. O 5 proc. więcej środków będzie też na podstawową opiekę zdrowotną: finansowanie lekarzy rodzinnych przekroczy rekordowy poziom 10 mld zł".

Jak ujawnia dziennik, "pogorszy się natomiast specjalistom – dostaną na leczenie znacząco, bo o 1,2 mld zł mniej". Jest to efekt rozwiązania znanego jako sieć szpitali, które zacznie obowiązywać od 1 października.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz