Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe są tylko dla ochotników
Choć brzmi to przewrotnie, to ćwiczenia wojskowe obowiązkowe są tylko dla ochotników. Przynajmniej na razie. Osoby, które w wojsku nie były, ale są zdolne do służby (mają kat. A lub B), mogą więc spać spokojnie, jeśli nie chcą ćwiczyć na poligonie. Jednak prawnie istnieje już możliwość wezwania ich wszystkich na faktycznie obowiązkowe ćwiczenia.
Foto: Robert Kowalewski / Agencja Gazeta
- To, że ktoś jest ochotnikiem, nie znaczy, że jest zapraszany jak na ślub czy wesele, tylko jest wzywany - mówi Onetowi gen. Bogusław Pacek, doradca ministra obrony. A rzecznik resortu Jacek Sońta podkreśla, że „obowiązkowe ćwiczenia wojskowe” są obowiązkowe tylko z nazwy.
REKLAMA
Ministerstwo Obrony Narodowej zapewnia więc, że ćwiczyć będą jedynie ochotnicy, którzy są do tego zdolni. By tak jednak mogło się stać, to w praktyce niezbędne okazało się wystrzelenie z prawnej broni wielkiego kalibru. Bo formalnie wojsko może teraz wezwać na ćwiczenia także wszystkie osoby przeniesione do rezerwy, które nie były żołnierzami.
Ale po kolei. Na początku marca na stronach Ministerstwa Obrony Narodowej opublikowano tekst pod znamiennym tytułem "Czas ochotników". Od marca - pisano - można się zgłaszać do swojej wojskowej komendy uzupełnień, by zadeklarować chęć, a potem odbyć ćwiczenia wojskowe. Dotyczy to także kobiet. Szkolenia są kierowane głównie do osób w wieku 18-50 lat, które w wojsku nie były i osób do 60 lat, które w wojsku były i chcą się podszkolić.
To efekt rozporządzenia premier Ewy Kopacz z dnia 11 lutego br. Znalazł się w tym rozporządzeniu w zasadzie jeden paragraf. To jedno zdanie jest długie, ale najistotniejsze: - Wprowadza się obowiązkowe ćwiczenia wojskowe dla żołnierzy rezerwy i osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy w związku z wystąpieniem potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie przeszkolenia żołnierzy rezerwy posiadających nadane przydziały mobilizacyjne oraz dla żołnierzy rezerwy i osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy, którym planuje się nadać takie przydziały.
Proste? To jedno zdanie wywołało falę domysłów. Teraz WKU masową będą wzywać na ćwiczenia wojskowe? Odpowiedź: nie. Potencjalnie będą jednak mogli masowo wzywać na ćwiczenia wojskowe? Odpowiedź: tak. Po co w ogóle dawać WKU możliwość wzywania tych, co w wojsku nigdy nie byli? Odpowiedź: żeby można było wezwać tylko ochotników.
Jacek Sońta, rzecznik MON: - Jeśli nie zarejestrują się w WKU, to nie zostaną wezwani na ćwiczenia.
Poruszenie wśród tych, którzy potencjalnie mogą zostać wezwani, to w istocie pokłosie uchwalonej w 2014 r. nowelizacji ustawy z roku 1967 o powszechnym obowiązku obrony. W tej ustawie zapisano, że: - Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może wprowadzić obowiązkowe ćwiczenia wojskowe dla żołnierzy rezerwy i osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy w przypadkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub wystąpienia potrzeb Sił Zbrojnych.
Czyli: jeśli wojsko będzie miało potrzebę, to zdrowych i zdolnych do służby może powoływać - wcześniej wydając rozporządzenie. I właśnie tę ustawową możliwość wykorzystał rząd - formalnie rozporządzenie wydała w lutym premier Ewa Kopacz.
Praktyczny efekt jest taki: kto chce, to idzie do WKU i mówi, że chce iść na ćwiczenia. Jeśli jest zdolny do służby, to ćwiczy. - Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzania wojskowych komend uzupełnień w celu składania stosownych deklaracji - zachęcają więc jednostki WKU.
Wcześniej - przed opublikowaniem rozporządzenia - na ćwiczenia mogli się zgłaszać tylko rezerwiści, a teraz mogą ćwiczyć także wszyscy z kategoriami A i B, którzy w wojsku nie byli. - Po to jest to rozporządzenie wydane. Inaczej nie byłoby prawnej możliwości wezwania na ćwiczenia ochotników. Tak działa wojsko i taka jest formuła prawna - mówi Onetowi gen. Bogusław Pacek. Jak dodaje, inaczej osoby, które chciałyby przejść szkolenie wojskowe, musiałyby iść na cztery miesiące do Narodowych Sił Rezerwowych. A teraz mogą ćwiczyć weekendami albo w czasie wakacji.
A potrzeby prowadzenia ćwiczeń są. Chęci - również. Bo - po pierwsze - obowiązkowego poboru do wojska nie ma już od ok. pięciu lat. A w pierwszych dniach marca na szkolenia zgłosiło się ponad dwa tysiące ochotników.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz