2015/06/01

Sondaż IBRIS dla "Rzeczpospolitej" ws. referendum w Polsce

6 września Polacy wypowiedzą się w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW-y), finansowania partii i zasady dotyczącej prawa podatkowego. Dzisiejsza "Rzeczpospolita" publikuje wyniki sondażu IBRIS, które wskazują, że Polacy są m.in. za wprowadzeniem JOW-ów oraz przeciwko finansowaniu partii politycznych z budżetu państwa.
Udostępnij
66
Skomentuj
Foto: ThinkstockSondaż został przeprowadzony w dniach 22-23 maja, czyli jeszcze przed drugą turą wyborów
Jak wynika z sondażu IBRIS dla "Rz" 61 proc. respondentów opowiada się za wprowadzeniem JOW-ów, przeciwnego zdania jest 20 proc., a 19 proc. pytanych odpowiedziało "nie mam zdania".
Kolejną kwestią, o która pytała sondażownia, jest utrzymanie dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Na "tak" opowiedziało się 15 proc. pytanych, na "nie" 74 proc., a 11 proc. wskazało odpowiedź "trudno powiedzieć.
Ostatnia sprawa to wprowadzenie zasady ogólnego rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatników. Wynik nie pozostawia wątpliwości. 88 proc. respondentów stwierdziło, że "tak". Z ich opinią nie zgodziło się zaledwie 3 proc. 9 proc. osób pytanych przez IBRIS odpowiedziało "trudno powiedzieć".
Sondaż został przeprowadzony w dniach 22-23 maja (w piątek i sobotę przed drugą turą wyborów prezydenckich).
Referendum w Polsce
Kukiz: zakładajcie społeczne komitety poparcia dla referendum!
    Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział zwrócenie się z wnioskiem ws. referendum w poniedziałek, 11 maja, dzień po pierwszej turze wyborów prezydenckich, w której minimalnie przegrał z kandydatem PiS Andrzejem Dudą.
    Komorowski uzasadniał złożenie wniosku tym, że ponad 20-proc. poparcie dla Pawła Kukiza - kandydata, który za jeden ze sztandarowych postulatów ma wprowadzenie JOW-ów - to ważny sygnał mówiący "o oczekiwaniu liczącej się części opinii publicznej na zmiany dotyczące relacji między obywatelem a państwem i wzmocnienia mechanizmów, które pozwalają obywatelom wpływać bezpośrednio na bieg spraw w Polsce".
    21 maja po burzliwej debacie Senat wyraził zgodę na zarządzenie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego referendum ogólnokrajowego.
    Polacy odpowiedzą na trzy pytania
    6 września w referendum ogólnokrajowym Polacy odpowiedzą na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".
    Wynik referendum będzie wiążący, jeżeli weźmie w nim udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania. Krajowe Biuro Wyborcze koszt referendum ogólnokrajowego szacuje na ok. 100 mln zł.



    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz