2017/10/09

Są poprawki PiS do prezydenckich ustaw. Jutro zostaną przedstawione Dudzie

10.10.2017                                                                                                                                                            Prawo i Sprawiedliwość przygotowało już poprawki do ustaw dot. Sądu Najwyższego i KRS proponowanych przez Andrzeja Dudę. Prezydent ma zapoznać się z poprawkami jutro.
Poprawki PiS do prezydenckich ustaw dotyczących Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa zostaną jutro przedstawione Andrzejowi Dudzie - podały "Wiadomości" TVP1.- Poprawki wypełniają oczekiwania pana prezydenta co do zmian, jakich oczekiwał ze strony środowiska Prawa i Sprawiedliwości. Mamy nadzieję, że spotka się nasza propozycja z przychylnością pana prezydenta - mówiła w "Wiadomościach" rzeczniczka PiS Beata Mazurek.
Wcześniej Mazurek deklarowała, że jej partia poszła "na ogromne ustępstwa" w sprawie prezydenckich projektów. - Zgodziliśmy się na te 3/5, o które wnioskował pan prezydent, na to, że wyeliminowana została rola ministra sprawiedliwości, na to, że KRS zostaje wybierany ponadpartyjnie, zgodziliśmy się na emerytury, o których mówił pan prezydent - mówiła w piątek Beata Mazurek w TVP Info.

Prezydent czeka na poprawki na piśmie

Prezydent Andrzej Duda pod koniec lipca zawetował ustawy dotyczące Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa przygotowane przez rządową większość. Własne propozycje ustaw prezydent przedstawił 25 września.
Prezydent zaproponował, by sędziów KRS wybierał Sejm większością 3/5 głosów i by na wybór sędziów Rady mieli wpływ także obywatele. Prawo do zgłoszenia kandydata na członka Rady będzie miała grupa co najmniej dwóch tysięcy obywateli, a także grupa co najmniej 25 sędziów w stanie czynnym. Sędzia Sądu Najwyższego będzie mógł przejść w stanu spoczynku w wieku 65 lat, pracować dłużej mógłby za zgodą prezydenta.
Prezydent Andrzej Duda i prezes PiS Jarosław Kaczyński odbyli w ostatnich tygodniach trzy spotkania w sprawie ustaw o sądownictwie. CZYTAJ WIĘCEJ>>>
- Pan prezydent zadeklarował, że dopiero kiedy takie poprawki dostanie na piśmie, czyli będą jasno i precyzyjnie zapisane, to dopiero wtedy może się do nich odnosić - mówił kilka dni temu rzecznik Kancelarii Prezydenta Krzysztof Łapiński.

KRS w rękach polityków

Przypomnijmy, zarówno PiS jak i prezydent chcą, by KRS była odtąd w całości wyłaniana wyłącznie przez polityków. Zdaniem opozycji i wielu prawników takie rozwiązanie jest niezgodne z konstytucją i narusza trójpodział władz.
Dziś w ramach równowagi władz "sędziowską" część Rady wybierają sami sędziowie - podobnie jak Sejm, Senat czy prezydent, którzy także sami wskazują swoich przedstawicieli w KRS.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz