Rozmowa z Ojcem Janem Marią Szewek na temat świąt Wielkanocy.
Super Express": - Niedziela Palmowa, która była upamiętnieniem wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, rozpoczęła Wielki Tydzień. Czym jest dla katolików ten czas?
O. Jan Maria Szewek: - Można powiedzieć, że jest to takie last minute Wielkiego Postu, czyli ostatnie przygotowanie do świąt Wielkiej Nocy. Jeśli człowiek nie rozpoczął procesu nawrócenia w Środę Popielcową - kiedy księża, posypując nam głowę popiołem, mówili: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" - to powinien wykorzystać na to właśnie ten czas. To możliwość pojednania się z Bogiem, drugim człowiekiem, odnowienia duchowego poprzez spowiedź świętą, akt żalu, zadośćuczynienie, dobre czyny. W Wielkim Poście powinniśmy wykorzystać środki, jakie nam Kościół daje, czyli post, modlitwę i jałmużnę dla naszego uświęcenia. Wielki Tydzień jest czasem przystanięcia i wyruszenia na nowo, tak żeby w Wielką Niedzielę inni mogli zobaczyć w nas nowych ludzi. Dzielimy się wówczas jajkiem, które symbolizuje nowe życie. To nowe życie daje nam Chrystus, umierając na krzyżu, a potem zmartwychwstając. Po Wielkim Tygodniu, po Wielkanocy powinniśmy być nowymi, lepszymi ludźmi.
- Czym jest Droga Krzyżowa upamiętniająca męczeńską śmierć Chrystusa?
- To właśnie my, zakonnicy, bardzo spopularyzowaliśmy Drogę Krzyżową. To franciszkanie są m.in. opiekunami kalwarii. Dlatego że św. Franciszek w sposób szczególny ukochał Chrystusa ukrzyżowanego. Święty zauważył, że w tym najbardziej przejawiła się miłość Boga do człowieka. Bóg Ojciec bezinteresownie, ofiarnie posyła swojego Syna, który przyjmuje krzyż i umiera na nim, aby nas odkupić, zbawić. Krzyż jest w centrum naszych obchodów w Wielki Piątek, ale powinien być w ogóle w centrum naszego życia. Bo pokazuje on nam miłość ofiarną i bezinteresowną i uczy jej nas. Pobudza nas do tego, abyśmy zmieniali swoje życie. Tak, żebyśmy odpowiadali miłością na miłość. Święty Franciszek za swojego życia często powtarzał, że miłość nie jest kochana. On mówił o tej miłości przez duże M.
- Dlaczego Święta Wielkanocne są najważniejszymi świętami w całym roku liturgicznym?
- Dlatego że tutaj Jezus Chrystus wypełnia swoją misję, z którą przyszedł na Ziemię - odkupienie człowieka. To odkupienie następuje w dniu śmierci i zmartwychwstania, przez krzyż i zmartwychwstanie. Proszę zwrócić uwagę, że po zmartwychwstaniu Chrystus przez 40 dni objawia się ludziom, żeby utwierdzić ich w wierze, umocnić ich. I wtedy wstępuje do Ojca, czyli zakończył swoją misję i wraca do nieba. Chrystus nas odkupił, ale zbawić musimy się sami, bo Bóg szanuje naszą wolność. Jednak daje nam pomoc. Dlatego przed swoją śmiercią na krzyżu i po swoim zmartwychwstaniu Jezus Chrystus ustanawia sakramenty, z których płyną do nas potrzebne łaski. Można powiedzieć, że to taki posiłek, który nas wzmacnia w drodze do nieba. 3.04 .2015
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz