2015/04/04

​Zmarła „najstarsza” nastolatka świata


Dodano: 04.04.2015 [10:42]
​Zmarła „najstarsza” nastolatka świata - niezalezna.pl
foto: facebook.com/OldBeforeMyTime
W wieku 17 lat zmarła Hayley Okines. Dziewczynka cierpiała na progerię - genetycznie uwarunkowany zespół charakteryzujący się przyspieszonym procesem starzenia. Lekarze określili stan jej ciała na około sto lat.

Hayley Okines prowadziła kampanię w celu podniesienia świadomości na temat progerii. To rzadka choroba, która przyspiesza starzenie się – jest ono ośmiokrotnie większe niż u zdrowego człowieka. W wieku 14 lat napisała autobiografię „Old Before My Time”.

Kilka dni temu Hayley trafiła do szpitala z powodu zapalenia płuc. W czwartek wróciła do domu. Wieczorem zmarła” – czytamy na rmf24.pl.

Moje dziecko odeszło do lepszego świata. Zmarła w moich ramionach” – napisała na Facebook-u matka dziewczynki.

Hayley Leanne Okines urodziła się 3 grudnia 1997 roku. W wieku dwóch lat zdiagnozowano u niej progerię.Średnia długość życia dla osób cierpiących na tą chorobę to 13 lat. Hayley stosowała specjalną terapię, która wydłużyła jej życie. Zmarła 2 kwietnia 2015 r w wieku 17 lat z powodu komplikacji po zapaleniu płuc.

Pierwsze objawy progerii można dostrzec u dzieci powyżej 2 roku życia. Należą do nich: napięcie, sztywność i ścieńczenie skóry, brak prawidłowego przyrostu masy ciała, łysienie. Na tym etapie zazwyczaj rodzice zaczynają przypuszczać istnienie jakiejś choroby.

U dzieci z progerią później formują się zęby, dzieci te mają starszy wygląd skóry (m.in. liczne zmarszczki), są zwykle łyse i niskorosłe. Z tych powodów wyglądają o wiele starzej. Nos jest "ściągnięty", policzki zapadnięte - z powodu utraty tkanki tłuszczowej. Utrata tkanki tłuszczowej może być również przyczyną owrzodzeń na przedniej powierzchni goleni i na stopach.

Charakterystyczny jest także wysoki ton głosu. Czaszka jest duża w porównaniu z resztą ciała, z nieproporcjonalnie małą dolną częścią twarzy.

Aktualny wiek ciała chorych zmienia się o 8-10 lat na każdy przeżyty przez chorego rok. Jednak rozwój umysłowy nie jest zaburzony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz