2015/04/27

Gdzie lepiej nie chorować? Kraje z najgorszą opieką medyczną


24-02-2015 , ostatnia aktualizacja 24-02-2015 16:25
International SOS służba zdrowia opieka medyczna mapa
Mapa pokazująca stan opieki medycznej na świecie przygotowana przez International SOS. Aby zobaczyć całą mapę w większej rozdzielczości zjedź niżej  /  fot. International SOS
W których państwach turysta nie może liczyć na pomoc w razie poważnego wypadku albo nagłej choroby? International SOS przygotowała ranking podsumowujący stan opieki medycznej na świecie.
Egipt jest wciąż popularnym celem wypraw polskich turystów. Większość wypoczywa w relatywnie bezpiecznych nadmorskich kurortach. Niektórzy zapuszczają się jednak w głąb kraju, gdzie z bezpieczeństwem jest zdecydowanie gorzej. Tymczasem w razie wypadku lub nagłej choroby z pomocą może być poważny problem. Jeśli niezbędne okaże się przeprowadzenie pilnej operacji albo innego ratującego życie zabiegu, to w kraju nad Nilem możemy się nie doczekać interwencji lekarzy. A nawet jeśli trafimy pod ich opiekę, to jej jakość może być bardzo kiepska.
Takie wnioski wynikają z rankingu przygotowanego przez firmę International SOS. Oceniono w nim, jak wysokie jest ryzyko zdrowotne związane z wizytą w danym kraju. Sklasyfikowano je w czterech kategoriach – od ekstremalnego do niskiego. Z raportu wynika, że z najgorszą jakością usług medycznych i największą liczbą zagrożeń, związanych przede wszystkim z ryzykiem infekcji, mamy do czynienia w krajach afrykańskich. Jedynie w dwóch państwach - Maroku i RPA, ryzyko zdrowotne jest klasyfikowane jako niskie.
Polska służba zdrowia nie ma najlepszej opinii i ranking niestety ją potwierdza. Oczywiście jest znacznie lepiej niż w Afryce, ale nie na tyle dobrze, by nasz kraj trafił do najlepszej grupy, w której znalazła się większość państw zachodniej Europy, a także USA czy Australia. Polska trafiła za to do grupy państw ze średnim ryzykiem, oznaczonych na przygotowanej przez International SOS mapie kolorem żółtym. Oznacza to, że w większości przypadków usługi medyczne stoją u nas na światowym poziomie, ale z dostępem do niektórych może być problem. Zagraniczni turyści mogą się również spotkać z barierą językową.
Oddzielnie wyróżniono „duże i szybko rozwijające się państwa” - głównie ze względu na ogromne zróżnicowanie poziomu opieki medycznej w tych krajach. Do grupy tej zaliczono między innymi Rosję, Chiny, Indie i Argentynę. Autorzy raportu zauważają, że w tych krajach nawet w obrębie większych miast poziom opieki medycznej może się zdecydowanie różnić. Supernowoczesne centra medyczne często sąsiadują tam z bardzo kiepskiej jakości lokalnymi przychodniami. Z kolei na prowincji z dostępem do lekarza może być naprawdę kiepsko

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz