2015/05/03


Szansa dla cierpiących na raka

Dodano: 03.05.2015 [14:47]
Szansa dla cierpiących na raka - niezalezna.pl
foto: Kurhan/SXC
Dwadzieścia naukowych instytucji badawczych z dziedziny medycyny oraz związanych z wykorzystaniem promieniowania jonizującego z pięciu województw zachodniej Polski planuje utworzenie w Poznaniu nowoczesnego ośrodka związanego z leczeniem chorób nowotworowych. Jednak bez poparcia Ministerstwa Zdrowia projekt nie ma szans.

Projekt INPRONKO ma rozwijać innowacyjne metody terapeutyczne i leczyć pacjentów onkologicznych radioterapią protonową. Inicjatywę wspierają wojewódzkie władze samorządowe z pięciu województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i opolskiego.
Chodzi o protonoterapię. – Choć ma ona ponad 20 lat, wciąż jest w trakcie badań. Jednak już dziś wiadomo, że w niektórych wskazaniach daje lepsze efekty niż tradycyjna radioterapia – mówi prof. Julian Malicki, szef Katedry i Zakładu Elektroradiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii, który jest również kierownikiem projektu.

Prof. Malicki wyjaśnia, że protonoterapia sprawdza się szczególnie u dzieci oraz kiedy guz nowotworowy znajduje się w niewielkiej odległości od narządów krytycznych. – Na przykład w przypadku guza mózgu musimy chronić tkanki zdrowe i wtedy obniżanie dawki promieniowania wokół niego jest szczególnie ważne – mówi. Profesor zwraca uwagę, że w tych wypadkach protonoterapia zmniejsza efekty uboczne i może poprawiać wyniki leczenia.

Obecnie na świecie działa ok. 30 ośrodków radioterapii protonowej i wciąż powstają nowe. W Europie buduje się co najmniej dziesięć. Jeden z nich znajduje się w Dreźnie, drugi w Monachium, a trzeci w Pradze. W ramach transgranicznej opieki medycznej leczą się w nich polscy pacjenci. Są oni bardzo chętnie przyjmowani. Jednakże, co podkreśla koordynator projektu prof. Malicki „ważne jest, abyśmy mieli w Polsce tak dobrze funkcjonujący ośrodek, który pozwoli nam tu leczyć pacjentów”.

Według planów w poznańskim centrum docelowo leczono by 300–400 osób rocznie. A przeznaczone na to przez NFZ środki pozostałyby w regionie. Dodatkowym atutem jest wsparcie dla uczelni i poszczególnych regionów samorządowych włączonych w projekt. W ocenie uczestników projektu koszty radioterapii protonowej nie są wyższe od niektórych drogich chemioterapii refinansowanych przez NFZ.

Ośrodki protonoterapii to nie tylko miejsce, w którym leczy się pacjentów. Wielkopolskie Centrum Onkologii oraz pozostali partnerzy projektu, pracujący w centrach onkologii w Opolu, Szczecinie Wrocławiu i w Zielonej Górze oraz w uczelniach znajdujących się w tych miastach, pracowaliby również w obszarze badań naukowych nad udoskonaleniem metod leczenia. – Musimy zadać sobie pytanie, czy chcemy promować w Polsce naukową myśl innowacyjną, czy jedynie sprzedawać siłę roboczą. Jeżeli chcemy wspierać innowacyjność, musimy inwestować w nowe technologie – mówi prof. Malicki. Dodaje też: – Jeżeli przez kolejne 30 lat będziemy wysyłali pacjentów gdzie indziej, to ktoś inny będzie kreował postęp.

Całkowita wartość projektu jest szacowana na ponad 470 mln zł. Jego autorzy i uczestnicy liczą na wsparcie ze strony Unii Europejskiej. Do tego jednak potrzebne jest wsparcie ze strony Ministerstwa Zdrowia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz