2015/07/31

Patriotyczne wyzwania dla prezydenta Dudy

Dodano: 31.07.2015 [14:01]
Patriotyczne wyzwania dla prezydenta Dudy - niezalezna.pl
foto: Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Wiele środowisk wiąże mnóstwo nadziei z rozpoczynającym już wkrótce sprawowanie urzędu Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzejem Dudą. Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych dr Jerzy Bukowski wyjaśnia, jakie patriotyczne wyzwania stoją przed Andrzejem Dudą.
 
Są to najczęściej oczekiwania w sferze politycznej i społecznej, w której głowa państwa nie ma jednak takich kompetencji jak parlament. Jeśli jesienne wybory parlamentarne przyniosą sukces Zjednoczonej Prawicy i będzie ona tworzyć rząd, prezydent Duda będzie mógł wspierać zaplanowane przez nią głębokie reformy państwa. Gdyby stało się jednak inaczej, pozostanie mu stosowanie prawa weta wobec niezgodnych z jego poglądami ustaw. Jest natomiast jedna dziedzina, w której może on zdziałać ogromnie dużo bez względu na skład Sejmu i Senatu: to polityka historyczna oparta na pielęgnowaniu chlubnych tradycji Rzeczypospolitej oraz na strzeżeniu narodowych imponderabiliów – tłumaczy dr Jerzy Bukowski.
Rzecznik POKiN zwraca uwagę, że Andrzej Duda trafił na „dobry czas”, ponieważ od kilku lat można zaobserwować w Polsce ponowny wzrost zainteresowania historią, a zwłaszcza heroiczną walką i męczeństwem Żołnierzy Niezłomnych (Wyklętych), którzy z bronią w ręku stawili opór komunistycznemu reżimowi zaprowadzanemu na naszych ziemiach od 1944 roku przez sowieckich okupantów i komunistycznych aparatczyków. W ostatnich latach powstało wiele grup rekonstrukcyjnych (sięgających tradycji legionowych i armii II Rzeczypospolitej), a młodzi ludzie chętnie zgłaszają się do pomocy w pracach ekshumacyjnych na cmentarzach, na których pochowano bohaterów antykomunistycznego podziemia, a ogromne powodzenie filmu Władysława Pasikowskiego o pułkowniku Ryszardzie Kuklińskim pt. „Jack Strong” ukazało rosnące zapotrzebowanie na odwoływanie się przez scenarzystów i reżyserów do tematyki historycznej.

Kombatanci zwracają jednak uwagę na wiele inicjatyw, które dotąd były bagatelizowane przez obóz rządzący z PO, a przez Andrzeja Dudę powinny zostać podjęte. Jerzy Bukowski wspomina m.in. O wymagającej szybkich działań zakończenie ekshumacji na „Łączce” i godne uczczenie tam pochowanych. Ponadto rzecznik POKiN apeluje do Andrzeja Dudy o osobisty udział w uroczystościach patriotycznych.
 
Jedną z pierwszych inicjatyw ustawodawczych prezydenta Dudy powinien być projekt ustawy o zdegradowaniu i pozbawieniu orderów wszystkich skazanych prawomocnymi wyrokami zbrodniarzy komunistycznych, a może nawet również tych, którzy z różnych względów uniknęli ławy oskarżonych, ale ich antypolskie działania nie pozostawiają wątpliwości w tej materii. Niedawno sporo mówiło się i pisało na ten temat w odniesieniu do generała Czesława Kiszczaka, ale trzeba tę sprawę załatwić szerzej. [...] Liczę też na kontynuowanie przezeń polityki orderowej jego wielkiego poprzednika i mistrza - śp. Lecha Kaczyńskiego zarówno wobec dobrze zasłużonych dla Rzeczypospolitej osób już zmarłych bądź zamordowanych, jak żyjących. Oczekuję, że jedną z pierwszych jego decyzji w tej dziedzinie będzie zaliczenie w poczet kawalerów Orderu Orła Białego oraz awansowanie do stopnia generała brygady śp. płk Ryszarda Kuklińskiego. Byłoby to niezwykle dobitnym, a zarazem czytelnym gestem wskazującym na to, do jakich tradycji zamierza nawiązać Prezydent RP Andrzej Duda. Gesty mają zaś - zwłaszcza w polityce historycznej - wielkie znaczenie i nie wolno ich ani nie doceniać, ani tym bardziej lekceważyć – tłumaczy dr Jerzy Bukowski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz