2015/07/29

Wstrzemięźliwość seksualna w małżeństwie

Autor: Agnieszka Mazur-Puchała
Powodów wstrzemięźliwości seksualnej w małżeństwie może być kilka, od ideologicznych po zdrowotne. Dlaczego kochające się pary decydują się na rezygnację z seksu? I czym to grozi?

Wstrzemięźliwość seksualna – kwestia wiary

Najczęstszą przyczyną prawdziwej i długotrwałejwstrzemięźliwości w małżeństwie są względy religijne. Jeśli mąż lub żona jest osobą głęboko wierzącą, często dochodzi do wniosku, że seks w małżeństwie powinien służyć jedynie prokreacji, czyli płodzeniu dzieci. W związku z tym pary rezygnują ze współżycia tylko dla przyjemności, bo jest to uznawane za grzech. Kolejnym powodem o podłożu religijnym jest także stosunek do antykoncepcji. Pary, które nie traktują seksu tylko jako sposobu na to, by powiększać rodzinę powstrzymują się od współżycia, bo nie chcą mieć więcej dzieci, a Kościół katolicki zakazuje stosowania antykoncepcji.

Wstrzemięźliwość seksualna a problemy z popędem

Małżonkowie stronią od sesku także w sytuacji, gdy w ich sypialni występują jakieś problemy. Najczęściej chodzi o impotencję mężczyzny, ewentualnie seksualne niedobranie, czyli zarówno różnicę temperamentów, jak i utrudnienia natury anatomicznej – na przykład w sytuacji, gdy przyrodzenie mężczyzny jest zbyt duże i stosunek sprawia kobiecie ból.

Wśród problemów o podłożu anatomiczno-psychicznym znajduje się także obniżone libido (na przykład w wyniku stosowania antykoncepcji hormonalnej lub niektórych leków) oraz blokada seksualna po zdradzie, porodzie lub innych traumatycznych przeżyciach.

Zdrowotne przeciwwskazania

Wstrzemięźliwość seksualna powiązana z przeciwwskazaniami zdrowotnymi jest zwykle tymczasowa – poza sytuacjami, gdy jedno z małżonków jest w na tyle złej kondycji fizycznej, że zbliżenie może być dla niego po prostu niebezpieczne.

Wśród zdrowotnych przeciwwskazań znajdują się na przykład choroby weneryczne, zagrożona ciąża, okres połogu (po porodzie należy odczekać sześć tygodni, zanim na nowo rozpocznie się współżycie), okres po łyżeczkowaniu lub innych zabiegach ginekologicznych.

Od seksu należy się wstrzymać również przed badaniem nasienia (w przypadku podejrzenia bezpłodności) oraz przed inseminacją (poprzedzającą zapłodnienie in vitro).

Czym grozi wstrzemięźliwość seksualna?


Krótkotrwała wstrzemięźliwość seksualna skutkuje zwykle tylko wyostrzeniem apetytu i zwiększeniem popędu. U mężczyzn może też wywołać tymczasowe problemy z przedwczesnym wytryskiem.

Wstrzemięźliwość seksualna, która trwa dłużej to już większe problemy. Po pierwsze pojawić się może blokada psychiczna, przez którą stronom ciężko będzie zainicjować stosunek. Po drugie, długotrwała wstrzemięźliwość seksualna nie służy kobiecie – powrót do aktywności seksualnej może się skończyć infekcją dróg moczowych czy grzybicą pochwy. Dodatkowo wystąpić może także suchość pochwy oraz trudności w osiągnięciu orgazmu.

Z kolei mężczyźni po długotrwałej abstynencji seksualnej muszą liczyć się z wystąpieniem problemów ze wzwodem.

Jeśli trudności we współżyciu będą się utrzymywać, warto odwiedzić seksuologa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz