2017/06/15

PIS WPROWADZI CENNIKI W PUBLICZNYCH SZPITALACH

aaaszywwsyt
Redakcja gospodarcza Wirtualnej Polski informuje, że politycy Prawa i Sprawiedliwość planują wprowadzić dodatkowe opłaty w szpitalach.
Szpitale będą mogły leczyć pacjentów za pieniądze. (...) Nadal będziemy mogli się w nich leczyć ze środków NFZ, ale będziemy mogli też zapłacić, by nie stać w kolejce. - Wróci wolna amerykanka z początku lat 90. Jak masz pieniądze, to będziesz leczony- informuje wp.pl cytując dyrektora Federacji Pacjentów Polskich Witolda Michałka.                                                                                                                                                                                                                                                                                                             
FOT. REPORTER
Publiczne szpitale będą mogły leczyć pacjentów za pieniądze - proponują rządzący. Nadal będziemy mogli się w nich leczyć ze środków NFZ, ale będziemy mogli też zapłacić, by nie stać w kolejce. - Wróci wolna amerykanka z początku lat 90. Jak masz pieniądze, to będziesz leczony - mówi money.pl Witold Michałek, dyrektor Federacji Pacjentów Polskich.
Zgodnie z założeniami nowelizacji ustawy o działalności leczniczej jej celem jest ”rozstrzygnięcia wątpliwości związanych z możliwością udzielania odpłatnych świadczeń zdrowotnych przez podmioty lecznicze niebędące przedsiębiorcami”. Projekt trafił we wtorek do konsultacji.
- Ta propozycja rozwiązuje problem tego, że szpitale publiczne mają dużo większy potencjał wykonywania zabiegów leczenia niż pozwalają na to środki z NFZ. Jednak w mojej ocenie, nie do końca rozwiąże to problem z kolejkami - mówi Mieczysław Pasowicz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Szpitali i wiceprezydent Europejskie Stowarzyszenie Dyrektorów Szpitali.Rzeczywiście od lat eksperci sygnalizowali, że nie pozwalając szpitalom publicznym na realizowanie usług komercyjnych, marnuje się również i publiczne pieniądze, wydane na drogi sprzęt, który stoi niewykorzystany.
Działo się tak dlatego, że szpitale dostawały po prostu zbyt mało kontraktów od NFZ na leczenie przy jego wykorzystaniu. Teraz więc ma szansę się to zmienić. Drogie urządzenia i zespoły medyków będą mieli więcej pracy. Szpitale będą mogły dodatkowo zarobić, ale dla niezbyt zamożnych pacjentów może to niewiele zmienić.
Oczywiście przejście kilku osób z kolejki do np. operacji biodra finansowanej przez NFZ, do płatnej realizacji tego zabiegu nieco ją zmniejszy. Jednak zdaniem Pasowicza nie rozwiązuje to samego problemu.
         


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz