Chcemy poważnie traktować sprawy drobniejsze, związane z wykroczeniami - zapowiedział minister Zbigniew Ziobro. - Chcemy wprowadzić rejestr wykroczeń przeciw mieniu - zapowiedział.
Minister poinformował również, że chce wydłużenia terminu zapłaty za mandaty z siedmiu do 14 dni. To jednak nie jedyne zmiany, jakie planuje Ministerstwo Sprawiedliwości. - Przestępstwem ma być kradzież rzeczy o wartości powyżej 400 zł - wskazał, odnosząc się do projektu nowelizacji Kodeksu wykroczeń.
Aktualny zapis Kodeksu wykroczeń głosi, że "kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza jednej czwartej minimalnego wynagrodzenia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny". W przyszłym roku byłoby to 520 zł, a po kilku latach byłoby to tysiąc zł - wskazał Ziobro, który zapowiedział, że nie będzie już takiej stałej waloryzacji. - Musimy powiedzieć: dość - podkreślił.
Projekt przewiduje ponadto utworzenie elektronicznego rejestru sprawców wykroczeń przeciwko mieniu - podejrzanych o popełnienie tych wykroczeń, obwinionych i ukaranych. W ocenie MS jest to konieczne, gdyż niedostateczny obieg informacji o wcześniejszych postępowaniach dotyczących sprawców niewielkich kradzieży ułatwiał działanie szajkom "zawodowych" złodziei, trudniących się m.in. kradzieżami sklepowymi. - Rejestr służył będzie policji, prokuraturze i sądom do tego, by sprytni "zawodowi" złodzieje, popełniający drobne kradzieże w różnych miastach, nie odpowiadali za pojedyncze wykroczenia, lecz za zsumowane przestępstwo - argumentowało.
Według MS pozwoli to "skutecznie walczyć z plagą drobnych kradzieży, przywłaszczeń, paserstwa, bądź zniszczenia cudzej rzeczy". - To istotna różnica, bo za wykroczenie grozi co najwyżej 30 dni aresztu, a za kradzież będącą przestępstwem - kara do pięciu lat więzienia - podkreślało MS. Panie Ministrze Ziobro !! Po co pan się wysila ?? Skoro to ma być dobre dla Polski Duda tego nie podpisze hahaaa , wszak jego nie obchodzi ani dobro Polski ani POLAKÓW co już nam udowodnił !!! Nic z tego nie będzie !!!! Chyba że znajdzie się ktoś kto popędzi Dudę gdzie pieprz rośnie albo ..... zmusi gada do dymisji ?? On nie zatwierdzi nic co jest dobre dla Polski i Polaków !!!! Będzie nam szkodzić ile wlezie , próbki jego działalności już znamy !!!!!!!! Duda precz hahaaaa gb
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz