2017/06/15

Zagrożenie terroryzmem wysokie jak nigdy wcześniej. Kolejny europejski kraj nagle się obudził?

Dodano: 15.06.2017 [12:20]
Zagrożenie terroryzmem wysokie jak nigdy wcześniej. Kolejny europejski kraj nagle się obudził? - niezalezna.pl
foto: eucom.mil
Fińska policja jest w pełni przygotowana na wyższy poziom zagrożenia – zapewniła minister spraw wewnętrznych Paula Risikko, odnosząc się do ogłoszonej wczoraj w Finlandii decyzji o podniesieniu stopnia zagrożenia atakami terrorystycznymi.

Fińska policja bezpieczeństwa SUPO oświadczyła, że zagrożenie terroryzmem w Finlandii jest wysokie, jak nigdy wcześniej. Przedstawiła nową skalę zagrożenia atakami terrorystycznymi. Obecnie w Finlandii obowiązuje drugi podwyższony stopień zagrożenia terroryzmem w 4 – stopniowej skali (niski, podwyższony, wysoki i bardzo wysoki).
 
Dobrze, że taka skala została wprowadzona
- uznała szefowa MSW Paula Risikko. Według niej taka skala umożliwia porównanie oceny zagrożeń z innymi krajami.

Wcześniej, gdy obowiązywało stare nazewnictwo oceny zagrożeń, w 2015 r. stopień zagrożenia terrorystycznego został podniesiony z poziomu "bardzo niskiego" na "niski". Według SUPO w poprzednich latach nie było potrzeby stosowania oficjalnej skali, ponieważ historia zagrożenia terrorystycznego w Finlandii jest zbyt krótka.

Risikko zapewniła, że ogłoszenie podwyższonego poziomu zagrożeń nie jest spowodowane w Finlandii konkretną sytuacją, która w innych krajach prowadzi do tymczasowego podniesienia stopnia zagrożenia, tylko jest związane z analizą informacji jakie posiada SUPO.

Na wiosnę centroprawicowy gabinet Juhy Sipili będąc na półmetku swojej kadencji (lata 2015-2019) zdecydował o przekazaniu dodatkowych środków na poprawę bezpieczeństwa kraju. Z zatwierdzonego pod koniec kwietnia planu gospodarczego na lata 2018-2021 wynika, że w przyszłym roku na bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne z budżetu zostanie przeznaczonych dodatkowych 100 mln euro (w tym 52 mln euro na siły zbrojne oraz 34,5 mln na policję). Między 8-10 mln euro rocznie ma być przekazanych na wzmocnienie bezpieczeństwa na wschodniej granicy kraju oraz na lotnisku Helsinki-Vantaa.

Według opublikowanego w środę oświadczenia SUPO w Finlandii jest około 350 osób, określonych jako „sprzyjających” terroryzmowi, tj. takich, które mogą być potencjalnie zaangażowane we wspieranie działalności terrorystycznej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz