2017/06/24

Te dane nie pozwalają tzw. totalnej opozycji spać po nocach

Dodano: 24.06.2017 [18:41]
Te dane nie pozwalają tzw. totalnej opozycji spać po nocach - niezalezna.pl
foto: marcin krawczyk
Miało brakować pieniędzy na program „Rodzina 500 plus”, a budżet państwa nie miał szans na to, by się zbilansować - wieszczyli nie tak dawno temu politycy Platformy Obywatelskiej. Tymczasem okazuje się, że polska gospodarka ma się coraz lepiej. „Wystarczy nie kraść” - podsumowują krótko internauci. 

Ekonomiści przewidują, że deficyt budżetu w 2017 roku może być niższy aż o o 20 miliardów złotych od planu Ministerstwa Finansów. - Z perspektywy długookresowej sytuacji fiskalnej to duża kwota, na przykład niemal w całości zabezpieczająca roczne wydatki na program 500 plus. Ryzyko wzrostu długu publicznego znacznie maleje, co jest także bardzo istotne dla długookresowego funkcjonowania gospodarki - powiedział ekonomista banku ING Jakub Rybacki.

Solidnie odbudowujemy bazę podatkową, podatki płacone są coraz bardziej uczciwie, mamy stabilny system finansowy i niski deficyt
- ocenił wczoraj w Szczecinie wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

Według niego poszczególne miesiące tego roku pokazują na poziom uszczelnienia systemu podatkowego.

To jest bardzo pozytywna informacja, którą warto przekazać, że mamy coraz bardziej uczciwie płacone podatki. Dzięki temu likwidujemy karuzele vatowskie i mamy stabilny system finansowy, niski deficyt budżetowy
- ocenił Morawiecki.

Wicepremier sądzi, że deficyt sektora finansów publicznych będzie na koniec tego roku niższy niż zaplanowane 2,9 proc. PKB.

Po raz pierwszy od ośmiu, czy dziewięciu lat przyrosty ściągalności głównej daniny do budżetu, jakim jest podatek VAT są dwucyfrowe, przekraczają wyraźnie 10 proc. Jestem głęboko przekonany, że w takiej dynamice zostaną utrzymane do końca roku, być może będzie to 15 proc., a może nawet 18 proc. przyrostu rok do roku
- dodał Morawiecki.

W czwartkowym komunikacie resort finansów podał, że zgodnie z szacunkowymi danymi, deficyt budżetu po maju wyniósł 0,2 mld zł, czyli 0,3 proc. planowanego w br. na 59,3 mld zł. W okresie styczeń-maj br. dochody budżetu wyniosły 143,3 mld zł, czyli 44 proc. planu na cały rok, a wydatki 143,5 mld zł, tj. 37,3 proc. MF wyjaśniło, że między styczniem a majem 2017 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 14,2 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Z kolei dochody podatkowe wzrosły w tym okresie o 18,8 proc. w ujęciu rocznym.

Czytaj też: Sławomir Neumann przegrał zakład z Pawłem Szałamachą. Kiedy potwierdzenie przelewu?

Internauci zebrali wszystkie dane w jednej infografice, odpowiednio to podsumowując.
Rekordowo niski deficyt dla opornych jest trudny do przyjęcia.
Podstawowy argument: kreatywna księgowość.
Analitycy z mBanku odpowiadają.

Czytaj więcej: Karuzela przekrętów kręciła w najlepsze. 225 spółek (też z zagranicy) umoczonych w wielkie oszustwo

Nic dziwnego, że tzw. totalna opozycja ma spore problemy z przekonaniem Polaków do głoszonych wcześniej opinii - na przykład takich, że na program 500 plus państwa po prostu nie stać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz