2015/03/25

Długi lokatorów rosną.


Długi lokatorów rosną. Najbardziej zadłużeni są mieszkańcy Mazowsza
Foto: shutterstock.comFoto: Problem z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań ma obecnie 2,38 mln osób
Ponad 27 mln zł wynoszą przeterminowane długi lokatorów wobec wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w Polsce - wynika z wyliczeń BIG InfoMonitora. Najwięcej niesolidnych lokatorów jest na Lubelszczyźnie, a największe zadłużenie mają mieszkańcy Mazowsza.
Według danych BIG InfoMonitora najwięcej dłużników, którzy nie płacą za mieszkanie, jest w woj. lubelskim. Na drugim miejscu znajduje się woj. małopolskie, a na trzecim - mazowieckie.

Ile?

Jednak to mieszkańcy Mazowsza są zadłużeni na najwyższą kwotę. W marcu długi te wyniosły ponad 6,9 mln zł. - To niemal dwa razy więcej niż suma zadłużenia lokatorskiego na Śląsku, drugim najbardziej zadłużonym pod tym względem regionie Polski, która wynosi ponad 3,8 mln zł - podkreślił w środę BIG InfoMonitor. Dalej w tym niechlubnym rankingu jest woj. małopolskie; tam długi lokatorskie sięgają 3,6 mln zł.

Najmniejszy problem z niesolidnymi mieszkańcami występuje w Kujawsko-Pomorskiem. Chodzi zarówno o liczbę niepłacących osób, jak i o kwotę ich zadłużenia.

- Z naszych badań wynika, że Polacy mają określoną hierarchię regulowania zobowiązań. Najwyżej w niej znajdują się kredyty mieszkaniowe, co oznacza, że to właśnie za nie płacimy w pierwszej kolejności. Potwierdzają to także dane zgromadzone w bazach Biura Informacji Kredytowej - tłumaczy wiceprezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand.

Co płacimy

W dalszej kolejności - jak wskazał Hildebrand - regulujemy raty kredytów konsumenckich, rachunki, np. za telefon czy media, a na samym końcu opłacamy czynsz lub pozostałe zobowiązania.

Eksperci BIG InfoMonitor wyjaśnili, że taka hierarchia wynika głównie z umiejętności odzyskiwania zaległych należności. - Zarówno instytucje finansowe, które pożyczają nam pieniądze, jak również dostawcy usług masowych, tacy jak operatorzy telefonii, dostawcy gazu czy prądu, potrafią egzekwować zwrot przeterminowanych należności - dodali.

Coraz większy dług

Jak poinformował BIG InfoMonitor, w Polsce z roku na rok rośnie ogólna kwota przeterminowanego zadłużenia, na którą składają się m.in. zobowiązania lokatorskie. Na koniec 2014 r. zaległe zadłużenie Polaków wyniosło 40,94 mld zł. Problem z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań ma obecnie 2,38 mln osób.                                                                                                                                                           Wcale  mnie  to  jakoś  nie  dziwi  . Jak  ktoś  ma  mieszkanie  gminne  czy  miejskie  nie  płaci  bo  co  mu  zrobią  ??  .  Na  ulicę  nie  wyrzuca  a  ci  co  nie  płacą  to  mają  zwyczajne  ,  małe  mieszkania  i  prze kwaterowanie  ich  na  drugie  mieszkanie  niczego  nie  zmieni   .  Nie  płacą  nawet  ci  co  mają  własnościowe  bo  do  pewnej  kwoty  mogą  sobie  na  to  pozwolić  .  Potem składają  podanie  o  dodatek  mieszkaniowy  i  jakoś  to  leci  .  Ale  dlaczego  Polak  tak  robi ???  .  Ano  bo  musi  !!  .  Ma  za  mało  kasy  żeby  na  wszystko  starczyło  a  człowiek  jest  tak  skonstruowany  że  jeść  musi  . Inaczej  się  nie  da  .   Reasumując  z biedy  to  robią  .A  ponieważ   nikt  mu  nie  pomoże ,  każdy  orze  jak  może  !!!!!!!!!!!!!!!!!                                                                                                                             gb

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz