Ponad 27 mln zł wynoszą przeterminowane długi lokatorów wobec wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w Polsce - wynika z wyliczeń BIG InfoMonitora. Najwięcej niesolidnych lokatorów jest na Lubelszczyźnie, a największe zadłużenie mają mieszkańcy Mazowsza.
Według danych BIG InfoMonitora najwięcej dłużników, którzy nie płacą za mieszkanie, jest w woj. lubelskim. Na drugim miejscu znajduje się woj. małopolskie, a na trzecim - mazowieckie.
Ile?
Jednak to mieszkańcy Mazowsza są zadłużeni na najwyższą kwotę. W marcu długi te wyniosły ponad 6,9 mln zł. - To niemal dwa razy więcej niż suma zadłużenia lokatorskiego na Śląsku, drugim najbardziej zadłużonym pod tym względem regionie Polski, która wynosi ponad 3,8 mln zł - podkreślił w środę BIG InfoMonitor. Dalej w tym niechlubnym rankingu jest woj. małopolskie; tam długi lokatorskie sięgają 3,6 mln zł.
Najmniejszy problem z niesolidnymi mieszkańcami występuje w Kujawsko-Pomorskiem. Chodzi zarówno o liczbę niepłacących osób, jak i o kwotę ich zadłużenia.
- Z naszych badań wynika, że Polacy mają określoną hierarchię regulowania zobowiązań. Najwyżej w niej znajdują się kredyty mieszkaniowe, co oznacza, że to właśnie za nie płacimy w pierwszej kolejności. Potwierdzają to także dane zgromadzone w bazach Biura Informacji Kredytowej - tłumaczy wiceprezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand.
Najmniejszy problem z niesolidnymi mieszkańcami występuje w Kujawsko-Pomorskiem. Chodzi zarówno o liczbę niepłacących osób, jak i o kwotę ich zadłużenia.
- Z naszych badań wynika, że Polacy mają określoną hierarchię regulowania zobowiązań. Najwyżej w niej znajdują się kredyty mieszkaniowe, co oznacza, że to właśnie za nie płacimy w pierwszej kolejności. Potwierdzają to także dane zgromadzone w bazach Biura Informacji Kredytowej - tłumaczy wiceprezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand.
Co płacimy
W dalszej kolejności - jak wskazał Hildebrand - regulujemy raty kredytów konsumenckich, rachunki, np. za telefon czy media, a na samym końcu opłacamy czynsz lub pozostałe zobowiązania.
Eksperci BIG InfoMonitor wyjaśnili, że taka hierarchia wynika głównie z umiejętności odzyskiwania zaległych należności. - Zarówno instytucje finansowe, które pożyczają nam pieniądze, jak również dostawcy usług masowych, tacy jak operatorzy telefonii, dostawcy gazu czy prądu, potrafią egzekwować zwrot przeterminowanych należności - dodali.
Eksperci BIG InfoMonitor wyjaśnili, że taka hierarchia wynika głównie z umiejętności odzyskiwania zaległych należności. - Zarówno instytucje finansowe, które pożyczają nam pieniądze, jak również dostawcy usług masowych, tacy jak operatorzy telefonii, dostawcy gazu czy prądu, potrafią egzekwować zwrot przeterminowanych należności - dodali.
Coraz większy dług
Jak poinformował BIG InfoMonitor, w Polsce z roku na rok rośnie ogólna kwota przeterminowanego zadłużenia, na którą składają się m.in. zobowiązania lokatorskie. Na koniec 2014 r. zaległe zadłużenie Polaków wyniosło 40,94 mld zł. Problem z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań ma obecnie 2,38 mln osób. Wcale mnie to jakoś nie dziwi . Jak ktoś ma mieszkanie gminne czy miejskie nie płaci bo co mu zrobią ?? . Na ulicę nie wyrzuca a ci co nie płacą to mają zwyczajne , małe mieszkania i prze kwaterowanie ich na drugie mieszkanie niczego nie zmieni . Nie płacą nawet ci co mają własnościowe bo do pewnej kwoty mogą sobie na to pozwolić . Potem składają podanie o dodatek mieszkaniowy i jakoś to leci . Ale dlaczego Polak tak robi ??? . Ano bo musi !! . Ma za mało kasy żeby na wszystko starczyło a człowiek jest tak skonstruowany że jeść musi . Inaczej się nie da . Reasumując z biedy to robią .A ponieważ nikt mu nie pomoże , każdy orze jak może !!!!!!!!!!!!!!!!! gb
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz